Najnowsze

  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1448

Ochrona przeciwsłoneczna - jak ją odpowiednio dobrać?

Materiał partnera:

Wiosną i latem promienie słoneczne najbardziej intensywnie działają na naszą skórę. Jeżeli nie zostanie ona odpowiednio zabezpieczona, może dojść do podrażnienia i uszkodzenia naskórka, a nawet głębszych warstw skóry. Aby uniknąć przykrych konsekwencji przebywania na słońcu i zamiast poparzeń zyskać piękną opaleniznę, należy stosować właściwie dobraną ochronę przeciwsłoneczną. Sprawdź, jak wybrać właściwe kosmetyki z filtrem dla swojej skóry.

Dobór filtra ochronnego do fototypu skóry



Od tego, jaki mamy fototyp skóry, zależy, jak długo możemy eksponować skórę na promienie słoneczne. Fototyp decyduje o indywidualnej wrażliwości na promieniowanie UV i bezpiecznej intensywności opalania. Melanina zawarta w skórze przez pewien czas naturalnie chroni nas przed konsekwencjami działania promieni słonecznych. Im jej więcej - czyli im ciemniejszy odcień skóry - tym dłużej można przebywać bez dodatkowej ochrony na słońcu. Jak określić swój fototyp skóry i dobrać do niego kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym?

Dla fototypu I charakterystyczny jest blady kolor skóry, piegi, blond lub rude włosy, niebieskie albo piwne oczy. Skóra zawsze ulega oparzeniom i nigdy się nie opala. Osoby o fototypie I powinny sięgać po kosmetyki z filtrem 50 SPF.

Fototyp II wiąże się z jasnym kolorem skóry i piegami. Można rozpoznać go po piwnych lub zielonych oczach, włosach blond, rudych albo brązowych. Fototyp II trudno się opala i zazwyczaj ulega oparzeniom. Odpowiednie są dla niego kosmetyki z filtrem 30-50 SPF.

Kremowy kolor skóry, włosy w kolorze brązowym lub blond oraz szare albo brązowe oczy charakteryzują fototyp III. W jego przypadku skóra opala się przeciętnie i umiarkowanie ulega poparzeniom. Dla tego fototypu wystarczy ochrona przeciwsłoneczna na poziomie 15-25 SPF.

Fototyp IV można rozpoznać po skórze od jasnobrązowej do oliwkowej, która zawsze się opala i rzadko ulega poparzeniom oraz ciemnych włosach i oczach. Odpowiedni dla niego krem z filtrem zapewnia ochronę na poziomie 6-10 SPF. Kosmetyki z 6 SPF wystarczą dla fototypu V i VI. Pierwszy z nich łatwo i mocno się opala. Rzadko ulega poparzeniom. Wyróżnia go brązowa skóra, ciemne lub czarne włosy oraz ciemnobrązowe oczy. Fototyp VI to ciemnobrązowa lub czarna skóra, która nigdy się nie opala, ale też nigdy nie ulega oparzeniom.

Kosmetyk z filtrem chemicznym czy mineralnym?



Filtry przeciwsłoneczne obecne w kosmetykach dzieli się na chemiczne i fizyczne (inaczej mineralne). Pierwsze z nich pochłaniają promieniowanie UV oraz przekształcają je w ciepło. Mogą wnikać w skórę (a nawet do krwioobiegu), co nierzadko powoduje alergie u osób z wrażliwym naskórkiem. Filtry mineralne zamiast pochłaniać promieniowanie UV, odbijają je i rozpraszają. Tworzą na skórze niewidzialną powłokę ochronną. To odpowiednie rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, z rumieniem czy trądzikiem różowatym. Minusem filtrów mineralnych jest fakt, że lekko bielą skórę. Oznacza to, że cera o żółtych tonach może wyglądać po ich zaaplikowaniu na poszarzałą. Dla takich osób lepiej sprawdzą się filtry chemiczne, chemiczno-ficzyczne albo mineralne barwione.

Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci



Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym powinno stosować się u dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Dla najmłodszych zalecane są filtry mineralne, czyli fizyczne. Filtry chemiczne mogą przenikać przez naskórek, a to działanie niepożądane w przypadku maluchów. U młodszych dzieci najlepiej stosować krem z filtrem 50-60 SPF. Starsze dzieci mogą na co dzień być chronione przez kosmetyki z filtrem SPF30, ale podczas wakacji w ciepłych miejscach lepiej sięgnąć po filtr o mocy SPF50.

W doborze ochrony przeciwsłonecznej należy przede wszystkim kierować się swoim fototypem skóry określającym to, jak długo skóra wytrzymuje bez dodatkowego zabezpieczenia przed słońcem. Ponadto dzieciom i osobom o wrażliwym naskórku zalecane są kosmetyki z filtrami mineralnymi. W pozostałych przypadkach można stosować kremy z filtrami chemicznymi pochłaniającymi promieniowanie UV.